Att gå från operativt inköp via strategiskt inköp till category management: nätverksdag i Stockholm för inköpschefer
Tid & plats
Torsdagen den 8 mars.
08.30 - 09.00 Frukost & mingel
09.00 - 16.00 Föreläsning, nätverkande & mingel
Sjöfartshuset, Skeppsbron 10, Stockholm.
Dagens föreläsning: Att gå från operativt inköp via strategiskt inköp till "category management" med Jens Sundin
Under denna nätverksdag kommer du få en inblick i grunderna i category management, både ur ett inköps- och ett marknadsperspektiv. Du kommer även få möjlighet att förstå hur category management påverkar inköps- och affärsprocessen samt hur företagets behov inverkar på inköpsbeslut och verksamhetens resultat. Dagens föreläsare är Jens Sundin som är inköpschef på ICA Sverige AB. Föreläsningen ger även en metodik för att identifiera, utveckla och maximera fördelar av ett tvärfunktionellt och kategoristyrt arbete och hur man uppnår värden inom sitt företag.
Ur agendan:
• Bakgrund, historik och utveckling kring category management
• Metodik, terminologi och processbeskrivning av category management
• Grunderna i den strategiska affärsprocessen category management och hur man hanterar olika inköpsområden på det bästa sätt ur ett behovs-, marknads- och kostnadsmässigt perspektiv.
• Tvärfunktionellt arbete - hur category management-processen sammanför olika företagsfunktioner med gemensamma behov
• Hur man utvecklar och sprider effektiva och produktiva affärsgrundade
kategoriplaner utifrån marknadens behov samt företagets förutsättningar för
effektiva inköps- och försörjningsstrategier
• Hur man sätter kategoristrategier och definierar arbetet inom inköpskategorierna
• Hur man driver tvärfunktionella team och initierar projekt som driver och
implementerar olika försörjningsstrategier
Om föreläsaren:
Jens Sundin är inköpschef på ICA Sverige AB och är en erfaren och erkänd expert inom strategiskt inköp. Jens har arbetat med inköp i såväl specialistroller som i ledande befattningar. Genom sin mångåriga erfarenhet inom inköp har Jens kunskap inom de flesta områden och i olika branscher vilket bl a har inneburit både inköp av indirekt material och tjänster och inköp av direkt material och tjänster. Han står för en innovativ syn på inköp där han inte bara tar fram rena diskussioner kring inköpsbesparingar och det dagliga "inköpshantverket" utan även framhäver affärsnyttan och andra mervärden via ett strukturellt och systematiskt affärsstrategiskt inköpsarbete. På senare år har Jens även genomfört föredrag och kurser i inköp.
Vill du veta mer om nätverket, vänligen kontakta:
|
Christian Eriksson Business Group Manager Inköpschefer Stockholm Mobil 070-352 42 41
|


