Hur skapar du en vinnande säljkultur? Nätverksdag i Stockholm för försäljningschefer

Föreläsare: Jonas Kjellberg

Tid & plats

Torsdagen den 9 februari.
08.30 - 09.00 Frukost & mingel
09.00 - 16.00 Föreläsning, nätverkande & mingel
Sjöfartshuset, Skeppsbron 10, Stockholm.


Dagens tema: Hur skapar du en vinnande säljkultur?

Jonas Kjellberg100.gifJonas Kjellberg hjälper ledningsgrupper med den övergripande säljstrategin samt säljkulturen i hela företaget. Hans fokusområden är att utveckla och hitta förståelsen för hur produkt, sälj och lönsamhet samverkar i snabbväxande företag. Under dagen kommer du få svar på frågan: Hur kan man arbeta med säljerbjudandet samt att få alla funktioner på ett företag att tillsammans arbeta mer säljdrivande?
Han kommer även prata om:

How do you delight the user?
Hur bygger du in försäljningen i produkten?
Hur kan man sälja utan att sälja?
Vad krävs för att lyckas med försäljning idag när kunden kan skrika ut sin åsikt och där kundnöjdheten är allt mer transparant? Vilka krav ställs då på organisationen och produkten?

Om föreläsaren:

Jonas Kjellberg började sin karriär som trainee inom Kinnevik och var senare med och startade företaget SKYPE där han var VP Global Sales. Han har även varit VD och initiativtagare till Campuz Mobile, samt Optimal Telekom, som ingår i Tele2. Idag sitter han i en mängd styrelser, där han hjälper entreprenörer, ägare och riskkapitalister. Ett exempel på detta var när Kenet Works såldes till Yahoo.

Jonas är expert på att hjälpa företag att nå tuffa tillväxt- och expansionsmål och föreläser på Stanford University om entreprenörskap och hur man skapar vinnande säljkulturer. Han har även grundat Gostanford-stiftelsen som skickar unga entreprenörer till Stanford.


 

Vill du veta mer om nätverket, vänligen kontakta:   

Desiree 150.jpg

Desirée Eklund

Business Group Manager

Försäljningschefer Stockholm
Kundservicechefer Stockholm
Marknadschefer Stockholm

Linkedinprofile.jpg

Telefon 08-505 297 11
Mobil 0708-77 14 30

desiree@close.se