16 februari 2027

Stärk ditt självledarskap med kunskap om hjärnan

IT och CIO:s

Plats: Peter Myndes backe, Stockholm, Sverige. Tid: Kl 8:30 - 15:45

Anna Tebelius Bodin visar hur du kan leda, lära och kommunicera bättre med kunskap om hjärnan

Tid och plats:
Tisdag 16 februari                                                  

08.30 – 09.00 Frukost och tid att träffa dina nätverkskollegor
09.00 – 15.45 Föreläsning, erfarenhetsutbyte och fördjupning med dagens föreläsare

Di Close, Peter Myndes backe 12, Stockholm


Förstå din hjärna bättre
Genom att förstå hur hjärnan fungerar blir det lättare att förstå sig själv – och att leda sig själv medvetet i vardagen. Under nätverksdagen delar Anna Tebelius Bodin med sig av insikter och konkreta verktyg som hjälper dig att agera klokare, tydligare och mer hållbart, både professionellt och privat.

Anna Tebelius Bodin är talare, utbildare och författare med en masterexamen från Harvard University, där hon även assisterade vid forskning om hjärnan. Med sin förmåga att göra det komplexa begripligt och användbart ger hon dig verktyg som går att omsätta direkt i din egen vardag. Det handlar om att göra hjärnans kemi så konkret att den kan guida dig i tillvaron.

Anna tar upp:

  • Vad det innebär att vara beroende av ett gammalt nervsystem som ständigt måste anpassa sig till nya omständigheter
  • Vilka orsakssamband vi inte kan kringgå
  • Hur vi kan stärkas av det obekväma — och vilken effekt det får
  • Vad den tidlösa lösningen är för att må, göra och agera bättre, både för oss själva och för andra

Välkommen till en stärkande nätverksdag där du får nya perspektiv, användbara verktyg och ökad förståelse för hur du med insikt om hjärnan kan forma din tillvaro mer medvetet.

Nätverkande

Under dagen finns det självklart gott om tid för diskussioner med dina nätverkskollegor, både om dagens föreläsning, dina aktuella utmaningar och för att utnyttja din erfarenhet och kunskap för att ge feedback och råd till dina gruppkollegor.

Välkommen!

 

Kontaktperson

Kicki Forsberg, Nätverksledare

070-877 16 30

 

 

Inte medlem?

Kontakta oss för mer info om våra grupper och Close chefsnätverk.

Jag är intresserad