3 februari 2026

Ledarskap i en utmanande omvärld med krav på omedelbar leverans

C-level/President

Plats: Peter Myndes backe 12, Stockholm, Sverige. Tid: Kl 8:30 - 15:45

En nätverksdag med tidigare överbefälhavaren Micael Bydén om ledarskap i både motgång och medgång


Tid och plats

Tisdag 3 februari  

08.30 – 09.00 Frukost & mingel
09.00 – 15.45 Föreläsning, erfarenhetsutbyte och fördjupning med dagens föreläsare

Di Close, Peter Myndes Backe 12, Stockholm


ett ledarskap präglat av förändring

Förändringsledning har präglat Micaels karriär. De första 30 åren bestod till stor del av neddragningar och reduktioner, med mycket tid men bristande ekonomi. Sedan försvarsbeslutet 2015 har ledarskapet fortsatt att förändras, men nu med tydliga mål mot tillväxt och ökad förmåga. Den nya situationen ställer krav på snabba leveranser mot tydligt finansierade mål. Under hans period som ÖB förändrades det säkerhetspolitiska läget i grunden. Det ryska invasionskriget i Ukraina kom att innebära fortsatta, betydande satsningar på försvaret och ledde till att Sverige och Finland blev medlemmar i NATO. En historisk utveckling med förändrade förutsättningar för Försvarsmakten och dess uppdrag. Micael delar med sig av sina erfarenheter från sin ledarskapsresa.

att skapa en effektiv organisation

Att leda andra kräver förtroende och tillit, vilket byggs genom relationer. En effektiv organisation skapas genom en arbetsmiljö med en icke-dömande kultur, där man utgår ifrån alla gör sitt bästa och lär av sina misstag. I en sådan miljö tar medarbetarna initiativ och driver verksamheten mot de tydligt definierade gemensamma målen. Genom att främja öppen kommunikation och samarbete kan vi tillsammans nå framgång och skapa en hållbar organisation där alla känner sig delaktiga och motiverade.

Välkommen till en inspirerande nätverksdag med Micael fylld med insikter om hur du kan utveckla ditt ledarskap och skapa en framgångsrik och hållbar organisation

NÄTVERKANDE
Under dagen finns det självklart gott om tid för diskussioner med dina nätverkskollegor, både om dagens föreläsning, dina aktuella utmaningar och för att utnyttja din erfarenhet och kunskap för att ge feedback och råd till dina gruppkollegor.

Välkommen!

Kontaktperson

Lisa Dickson Grewin, Nätverksledare

076-020 02 81

 

 

Inte medlem?

Kontakta oss för mer info om våra grupper och Close chefsnätverk.

Jag är intresserad

 

Bilder:
Bakgrundsbild:
https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/, DOD Photo by Chief Mass Communication Specialist James Mullen

Porträttbild: Gustaf Waesterberg