20 maj 2026

Från AI-hype till strategisk handling – vad IT-chefen faktiskt behöver göra nu

IT och CIO:s

Plats: Jacy’z Hotel & Resort, Drakegatan, Göteborg, Sverige. Tid: Kl 8:00 - 15:45

En nätverksdag med Peter Kurzwelly – en av Sveriges mest erfarna röster i skärningspunkten mellan AI, affärsstrategi och organisatorisk transformation


Tid och plats: 

Onsdag 20 maj                                                                      

08.00 – 09.00 Frukost och tid för att träffa dina nätverkskollegor – vi kommer få ta del av Jacy’z härliga frukostbuffé
09.00 – 15.45 Föreläsning, erfarenhetsutbyte och fördjupning med dagens föreläsare

Jacy’z Hotel och Resort, Drakegatan 10, Göteborg


vem äger ai-frågan?
AI förändrar spelreglerna, men de flesta organisationer fastnar i piloter, proof-of-concepts och interna diskussioner om vem som äger frågan – och har svårt att ta nästa steg.

Under sin föreläsning delar Peter med sig av konkreta insikter om vad som faktiskt krävs för att gå från AI-experiment till skalbar nytta och implementering av nya arbetssätt: rätt styrningsstruktur, moderna operativa modeller, kompetensutveckling och hur du som IT-chef kan leda förändringen även utanför din egen avdelning.

Du får med dig:

  • Tydligare språk för AI-prioriteringar.
  • Praktiska ramverk för beslutsfattande.
  • Tankesätt och övningar att ta med tillbaka till din organisation.
  • En ärlig bild av vad som skiljer organisationer som lyckas med AI från dem som inte gör det.

Välkommen till en dag som ger dig verktygen, insikterna och inspirationen för att omsätta AI-potentialen till konkret affärsnytta.

NÄTVERKANDE

Under dagen finns det självklart gott om tid för diskussioner med dina nätverkskollegor, både om dagens föreläsning, dina aktuella utmaningar och för att utnyttja din erfarenhet och kunskap för att ge feedback och råd till dina gruppkollegor.

Kontaktperson

Jennifer Häll, Regionsansvarig Göteborg

073-707 07 89

 

 

Inte medlem?

Kontakta oss för mer info om våra grupper och Di Close chefsnätverk.

Jag är intresserad